Sun. Dec 4th, 2022

The Austin Movie Competition (AFF) has introduced the 2022 Movie Competitors Jury and Viewers Award winners alongside the Screenplay Competitors winners. Within the pageant, writers are acknowledged for his or her contribution to movie, tv, theatre and new media. The competitions acquired over 5,000 movie submissions and over 10,000 script submissions.

FILM JURY AWARDS

Narrative Function: Welcome, Violeta!, written by Fernando Fraiha & Inés Bortagaray, directed by Fernando Fraiha

Documentary Function: With this Gentle, directed by Nicole Bernardi-Reis & Laura Bermúdez

Comedy Vanguard Function: The Library Boys, written/directed by Zane Borg

Darkish Issues Function: The Home, written/directed by Brad Katzen

Narrative Quick: One for Sorrow, Two for Pleasure, written/directed by Ana Yang

Scholar Quick: Sammy, With out Strings, written by Will Henderson, III & Ralph Parker, III, directed by Ralph Parker, III

Documentary Quick: Gina, directed by Kathryn Prescott

Animated Quick: Rosemary A.D. (After Dad), directed by Ethan Barrett

Produced Digital Sequence: Serjan Bratan, written by Alisher Utev & Sergei Litovchenko, directed by Alisher Utev

Enderby Leisure Filmmaking Fellowship Award: Charette, written/directed by Sara Pinar Onder

Ghetto Movie Faculty Fellowship Award: Lose It, written/directed by AJ Taylor

Texas Quick Filmmaker Award introduced by Austin Film Gear: Don’t You Go Nowhere, written/directed by Bryan Poyser

Blackmagic Collective Rising Filmmakers Fellowship Award: Half, written/directed by Jacob Roberts

Movie Jury winners had been chosen by jurors together with Roy Lee (Barbarian, It, The Ring), Jameel Saleem (Bob’s Burgers, South Park, Disenchantment), Missy Laney (Director of Improvement, Grownup Swim), and Tierney Branda (Senior VP of Bodily Manufacturing, MGM).

The viewers was capable of solid their votes for the Viewers Awards after every of the screenings.

FILM AUDIENCE AWARDS

Marquee Movie: Sam & Kate, written/directed by Darren Le Gallo

Narrative Function: Salma’s House, written/directed by Hanadi Elyan

Documentary Function: Track of the Cicada, written by Robert Weiss, directed by Aaron & Robert Weiss

Darkish Issues Function: Comply with Her, written by Dani Barker, directed by Sylvia Caminer

Comedy Function: Dance Dads, written by Brock Harris & Jared Bonner, directed by Brock Harris

Texas Impartial Function: Magnificence Of A Clean Area, written by Ryan Love & Laurel Toupal, directed by Ryan Love

Narrative Quick: The Crimson Suitcase, written by Guillaume Levil & Cyrus Neshvad, directed by Cyrus Neshvad

Documentary Quick: Free To Care, directed by Chris Temple & Owen Dubeck

Animated Quick: Rosemary A.D. (After Dad), directed by Ethan Barrett

Produced Digital Sequence: TIE Days Jobs, written by Stevie Wain, Directed by Stevie Wain & Auri Jackson and Mt. Mystic Rangers, written by Jeremiah Dunlap & Cory Quintard, directed by Jeremiah Dunlap

The winners of the Script Competitors had been chosen Jim Hart (Hook, Bram Stoker’s Dracula, Contact), Nicole Perlman (Guardians of the Galaxy, Captain Marvel, Pokémon Detective Pikachu), Tripper Clancy (Stuber, I Am Not Okay With This, Die Hart), & Kelly Edwards (Dwelling Single, Girlfriends, The Parkers, Clueless, Two Guys and a Woman).

SCREENPLAY AWARDS

Drama Function Screenplay Award introduced by The Writers Guild of America, East: The Fuck-It Record by Nick Gambino

Drama Teleplay Pilot Award: Wayward by Christopher Cramer

Drama Teleplay Spec Award: The Crown: “Final Seems to be” by Claire Winters

Comedy Function Screenplay Award: Sense & Sensibility by Sal Neslusan

Comedy Teleplay Pilot Award: Untethered by Charlie Frazier & Chris Frazier

Comedy Teleplay Spec Award: Curb Your Enthusiasm: “JEFFREY” by Clayton Jordan

Digital Sequence Award: Stroll Right into a Bar by Cassandra Rose

Fiction Podcast Award introduced by Voyage Media: Celeritas by Alexander Adell

Quick Screenplay Award: Slayfest by Mark Renshaw

Playwriting Award: Speak of the City by Mike Bencivenga

Horror Screenplay Award: The Psycho Killers Information to Love by JP LeRoux

Sci-Fi Screenplay Award: Paschar by Jennifer Burns

Rooster Enamel Fellowship Awards, BIPOC class: Momentous by Ana Maria Defillo

Rooster Enamel Fellowship Awards, Girls & Animation class: Allegra Sparkle’s Information to the Nice Composers (You Would possibly Not Have Heard Of) by Lillie Gardner

Warner Brothers Pilot Award: Tin Can Alley by Thomas Schoch

Enderby Leisure Award: Three Faces of Starvation and Thirst by HF Crum

AMC One-Hour Pilot Award: Memento, Alaska by Mac Smullen

Josephson Leisure Screenwriting Fellowship: Untethered by Charlie Frazier & Chris Frazier and The Gold Fish by Barbara Ward Thall

The Austin Movie Competition ran from October 27 to November 3, 2022 providing Movie Competition and Writers Convention programming in-person at numerous venues round Austin. Subsequent 12 months’s Austin Movie Competition and Writers Convention will probably be held from October 26 to November 2, 2023. For extra details about the Austin Movie Competition and its programming, please go to http://www.austinfilmfestival.com.

By Admin

Leave a Reply