Sun. Jan 29th, 2023

By:

Tribune-Assessment

Sunday, January 15, 2023 | 10:25 PM


Excessive colleges

WPIAL

Basketball

Boys

Sunday’s outcomes

MLK Hoops for Concord

At Chambersburg

Harrisburg 65, Aliqiuppa 43

Imani Christian 73, Chester 68

MLK Weekend Showcase

At Woodland Hills

Geibel 75, Sto-Rox 61

Woodland Hills 64, Clairton 45

Ron Galbreath Traditional

At Westminster Faculty

Shenango 63, Farrell 59

Mercer 62, Laurel 57

Union 64, Kennedy Catholic 18

Monday’s schedule

Nonsection

Propel Andrew Avenue at Trinity Christian, 7:30 p.m.

Ladies

Sunday’s outcomes

MLK Hoops for Concord

At Chambersburg

St. Frances (Md.) 58, North Allegheny 54

MLK Weekend Showcase

At Woodland Hills

Woodland Hills 73, Beaver Falls 55

Ron Galbreath Traditional

At Westminster Faculty

Shenango 69, Farrell 54

Neshannock 47, Union 37

Monday’s schedule

Class 6A

Part 1

Pine-Richland at Butler, 7:30 p.m.

Seneca Valley at Norwin, 7:30 p.m.

Part 2

Mt. Lebanon at Chartiers Valley, 7:30 p.m.

Higher St. Clair at Bethel Park, 7:30 p.m.

Class 5A

Part 1

Plum at Indiana, 7:30 p.m.

Part 2

New Fort at Mars, 7:30 p.m.

North Hills at Hampton, 7:30 p.m.

Part 3

Penn-Trafford at Latrobe, 7:30 p.m.

Thomas Jefferson at Connellsville, 7:30 p.m.

Part 4

Montour at Moon, 6 p.m.

West Allegheny at South Fayette, 7:30 p.m.

Class 4A

Part 1

Greensburg Salem at Freeport, 7:30 p.m.

North Catholic at Knoch, 7:30 p.m.

Valley at Highlands, 7:30 p.m.

Part 2

Beaver at Blackhawk, 7:30 p.m.

Hopewell at Ambridge, 7:30 p.m.

Quaker Valley at Central Valley, 7:30 p.m.

Part 3

Ringgold at Laurel Highlands, 7:30 p.m.

Uniontown at Southmoreland, 7:30 p.m.

West Mifflin at Elizabeth Ahead, 7:30 p.m.

Class 3A

Part 1

Ellwood Metropolis at Laurel, 7:30 p.m.

Neshannock at Beaver Falls, 7:30 p.m.

Riverside at Mohawk, 7:30 p.m.

Part 2

East Allegheny at Keystone Oaks, 7:30 p.m.

Seton LaSalle at Avonworth, 7:30 p.m.

South Allegheny at Our Woman of the Sacred Coronary heart, 7:30 p.m.

Part 3

Burrell at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Mt. Nice at Apollo-Ridge, 6 p.m.

Part 4

Charleroi at McGuffey, 7 p.m.

Waynesburg Central at Brownsville, 7 p.m.

Yough at South Park, 7:30 p.m.

Class 2A

Part 1

New Brighton at Freedom, 7:30 p.m.

Shenango at Sewickley Academy, 6:30 p.m.

Part 2

Burgettstown at Carlynton, 7:30 p.m.

Sto-Rox at Fort Cherry, 7:30 p.m.

Part 3

Ellis College at Serra Catholic, 6:30 p.m.

Metal Valley at Springdale, 7:30 p.m.

Winchester Thurston at Greensburg Central Catholic, 6 p.m.

Part 4

Chartiers-Houston at Carmichaels, 7 p.m.

Frazier at California, 7 p.m.

Washington at Beth-Middle, 7:30 p.m.

Class A

Part 2

Monessen at Avella, 7:30 p.m.

West Greene at Mapletown, 7 p.m.

Part 3

Jeannette at Leechburg, 6 p.m.

St. Joseph at Riverview, 6 p.m.

Nonsection

Franklin Regional at Armstrong, 7:30 p.m.

Hockey

PIHL

Monday’s schedule

Class 3A

Seneca Valley at Mt Lebanon, Mt Lebanon Ice Middle, 7:10 p.m.

Class 2A

Latrobe at Meadville, Meadville Space Recreation Middle, 7:45 p.m.

Hempfield at Butler, Frozen Pond Enviornment, 9:10 p.m.

Class A

Hampton at Shaler, Alpha Ice Complicated, 6 p.m.

Avonworth at Quaker Valley, Baierl Ice Complicated, 7 p.m.

Montour at Chartiers Valley, Mt. Lebanon Ice Middle, 7:10 p.m.

Beaver at West Allegheny, RMU Island Sports activities Middle, 7:15 p.m.

Greensburg Salem at Plum, Pittsburgh Ice Enviornment, 8 p.m.

Blackhawk at Moon, Baierl Ice Complicated, 9 p.m.

Varsity D2

Elizabeth Ahead at Deer Lakes, Alpha Ice Complicated, 8 p.m.

All schedules are topic to alter. To report scores or schedule adjustments, electronic mail [email protected] Go to TribHSSN.triblive.com/scores for outcomes, stats, standings and field scores from round Western Pennsylvania.

By Admin

Leave a Reply